Denna webbsida är endast avsedd för läkare och sjukvårdspersonal med förskrivningsrätt.

Risken för död minskar med ny KRAS G12C-hämmare vid lungcancer

En internationell fas III-studie visar att divarasib, en ny generation KRAS G12C-hämmare, avsevärt minskar risken för sjukdomsprogress eller död jämfört med första generationens standardbehandling vid tidigare behandlad KRAS G12C-muterad lungcancer.

Vid årets vetenskapliga möte ESMO presenterades resultat från den internationella fas III-studien Krascendo 1 som ett late-breaking abstract under ett Presidential Symposium, med samtidig publicering i The New England Journal of Medicine. KRAS G12C-hämmaren divarasib i monoterapi reducerade risken för sjukdomsprogress ellerCancer på lungorna. död 42 procent samt den totala risken för död 44 procent jämfört med sotorasib eller adagrasib hos patienter med tidigare behandlad KRAS G12C-muterad lungcancer.

– Förutsatt att TLV och NT-rådet rekommenderar divarasib tror jag att det kommer att bli en ny standardbehandling för den här patientgruppen, säger Johan Isaksson, överläkare på lungenheten vid Gävles sjukhus.

Krascendo 1 är en global, randomiserad, öppen, multicenter fas III-studie som utvärderar effekt och säkerhet av divarasib i direkt jämförelse med första generationens godkända KRAS G12C-hämmare hos personer med tidigare behandlad KRAS G12C-muterad avancerad eller metastaserad icke-småcellig lungcancer (NSCLC). Studien omfattar 338 vuxna patienter varav ett antal patienter inkluderades på sjukhus i Sverige. Divarasib är en andra generationens oral KRAS G12C-hämmare. Divarasib är utformad för att selektivt binda till KRAS G12C-proteinet och låsa det i ett inaktivt (”avstängt”) läge, vilket därmed stänger av dess tumördrivande signalering.3,4 Divarasib har ett omfattande kliniskt utvecklingsprogram och utvärderas just nu i tre kliniska fas III-studier.

References

Skoulidis F, et al. Krascendo 1: efficacy and safety of divarasib vs sotorasib or adagrasib in previously treated locally advanced or metastatic KRAS G12C-mutated NSCLC. 

Skoulidis F, et al. Divarasib as compared with sotorasib or adagrasib in KRAS G12C–mutated NSCLC. 

Liknande poster

Charles Swanton förändrar vår syn på cancer och hur det uppstår

Charles Swanton förändrar vår syn på cancer och hur det uppstår

Årets Sjöbergpristagare Charles Swanton var i Sverige i våras för att ta emot utmärkelsen av Kungliga vetenskapsakademin. Nu vill han stoppa cancer innan det uppstår. Onkologi i Sverige fick ett samtal med den ödmjuka och nyfikna forskaren. 

Att överleva lungcancer var fokus för världskongress i Seoul

Att överleva lungcancer var fokus för världskongress i Seoul

Stort fokus på ökad överlevnad när viktiga medicinska genombrott presenterades kring en av de svåraste av alla cancerformer på International Association for the Study of Lung Cancer stora världskongress 2026 i Seul.

Risvutatug rezetecan förlängde överlevnaden vid återfall i lungcancer

Risvutatug rezetecan förlängde överlevnaden vid återfall i lungcancer

Det B7-H3-riktade antikroppskonjugatet risvutatug rezetecan minskade risken för död med 54 procent jämfört med topotekan hos patienter med recidiverande småcellig lungcancer.

Allt fler cancerformer screenas – även lungcancer utvärderas

Allt fler cancerformer screenas – även lungcancer utvärderas

Tusentals liv i Sverige räddas varje år tack vare screeningprogram som gör det möjligt att upptäcka cancer tidigt. I Region Dalarna görs screening för livmoderhalscancer, bröstcancer samt tjock- och ändtarmscancer. Men lungcancer är fortfarande under utvärdering.

Lungcancer får ny rekommendation

Lungcancer får ny rekommendation

NT-rådet rekommenderar att regionerna använder amivantamab i kombination med lazertinib som första linjens behandling vid icke-småcellig lungcancer med aktiverande EGFR-mutation i exon 19 eller 21. Rekommendationen gäller i enlighet med TLV:s förmånsbeslut.

Förlängd överlevnad med trastuzumab vid muterad lungcancer

Förlängd överlevnad med trastuzumab vid muterad lungcancer

Förbättrad progressionsfri överlevnad med trastuzumab deruxtekan jämfört med standardbehandling hos patienter med HER2-muterad avancerad icke-småcellig lungcancer. Det visar resultat från fas III-studien DESTINY-Lung04.

Långtidsdata visar längre överlevnad vid ALK-positiv lungcancer

Långtidsdata visar längre överlevnad vid ALK-positiv lungcancer

Patienter med avancerad ALK-positiv icke-småcellig lungcancer som behandlats med lorlatinib visar fortsatt starka långtidsresultat i en studie på sju år.

Blodbaserade biomarkörer för flera cancerformer

Blodbaserade biomarkörer för flera cancerformer

Forskare vid Uppsala universitet har identifierat kombinerade blodbaserade biomarkörer för tidig detektion av tjock- och ändtarmscancer, lungcancer och äggstockscancer.

Åldrande i sig påverkar tumören – och ska behandlas

Åldrande i sig påverkar tumören – och ska behandlas

Behandling med kemoterapi och strålning är inriktad på snabbväxande tumörer, alltså inte den typ av lungcancertumörer som är vanligast hos äldre. Forskning och läkemedelsutveckling behöver ta mer hänsyn till biologiskt åldrande, visar forskning vid Göteborgs universitet. 

Lungcancerscreening testas med framgång på flera håll

Lungcancerscreening testas med framgång på flera håll

Pilotstudien Nordvästan i Region Västerbotten och Västra Götalandsregionen har varit i gång i knappt ett år och presenterar nu första resultaten om hur lungcancerscreening kan organiseras i Sverige.

NT-rådet ökar rekommendation för PD-(L)1-hämmare

NT-rådet ökar rekommendation för PD-(L)1-hämmare

NT-rådet rekommenderar tislelizumab som PD-(L)1-hämmare för nio godkända användningsområden vid solida tumörer.