Obesitaskirurgi minskar cancerrisk hos kvinnor
Kvinnor som genomgått obesitaskirurgi hade lägre cancerrisk efter omkring 25 års uppföljning. Sambandet var särskilt tydligt för bröstcancer och gynekologisk cancer hos kvinnor med höga insulinnivåer före operationen.
Att vara tjock ökar riskerna för cancer. Efter obesitaskirurgi minskar riskerna för kvinnor, visar den svenska SOS-studien, publicerad i PLOS Medicine i januari i år. Forskarna jämförde 2 007 personer som genomgått obesitaskirurgi med 2 040 matchade kontrollpersoner som fått sedvanlig icke-kirurgisk obesitasbehandling.
Hos kvinnor var kirurgi associerad med 22 procent lägre risk att insjukna i cancer efter justering för bland annat ålder, rökning och insulinnivåer, med en hazardkvot på 0,78 (95 procents konfidensintervall 0,67–0,90). För bröstcancer och gynekologisk cancer sammantaget var risken 40 procent lägre. Hos män sågs inget motsvarande samband med den totala cancerincidensen.
Högre insulinnivåer före operationen var kopplade till starkare samband mellan kirurgi och minskad förekomst av, och dödlighet i, bröstcancer och gynekologisk cancer. Resultaten talar enligt forskarna för att metabol profil kan bidra till mer individanpassad cancerprevention vid obesitas.
Studien var inte randomiserad och cancer var inget fördefinierat utfall. Resultaten fastställer därför inte ett orsakssamband och kan inte direkt överföras till dagens viktminskningsläkemedel.
Här är studien:


