Denna webbsida är endast avsedd för läkare och sjukvårdspersonal med förskrivningsrätt.

EU-kommissionen godkänner AKEEGA vid metastaserad kastrationsresistent prostatacancer

EU-kommissionen godkänner AKEEGA (niraparib i kombination med abiratirone) som första linjens behandling av patienter med metastaserad kastrationsresistent prostatacancer och BRCA 1/2-mutationer och där kemoterapi inte är kliniskt indicerad.

AKEEGA som är en dubbelverkande tablett, plus prednison eller prednisolon, förbättrade signifikant radiografisk progressionsfri överlevnad (rPFS) jämfört med standardbehandling hos obehandlade mCRPC-patienter med BRCA1/2-mutationer.

— Det är mycket glädjande att Akeega nu har godkänts i Europa. I ProBio-studien som jag ansvarar för, undersöker vi om ett enkelt blodprov, där vi analyserar cirkulerande tumör-DNA, kan förbättra valet av behandling för patienter med spridd prostatacancer. Beroende på den genetiska analysen kan vi bestämma om patienten ska ha cytostatika, hormonbehandling, eller riktad behandling som Akeega. Just nu testar vi sju läkemedel varav Akeega är ett. Studien pågår i tolv svenska sjukhus och på flera kliniker utomlands, säger Henrik Grönberg, överläkare vid Prostatacancercentrum Capio Sankt Görans sjukhus och professor i cancerepidemiologi på Karolinska Institutet.

Godkännandet för AKEEGA baseras på resultat från fas 3-studien MAGNITUDE, en prospektivt utformad precisionsmedicinstudie som inkluderar den hittills största kohorten av BRCA1/2-positiva patienter med obehandlad metastaserad kastrationsresistent prostatacancer.

Liknande poster

CHMP ger ett positivt utlåtande gällande Carvykti för behandling av relapserad och refraktär multipelt myelom

Janssen mottog den 23 februari en positiv rekommendation av den europeiska läkemedelsmyndighetens humanmedicinska kommitté (CHMP) för Carvykti (ciltacabtagene autoleucel; cilta-cel) för behandling av relapserad och refraktär multipelt myelom i tidigare behandlingslinjer.

Janssen lanserar en enklare Erleada-dosering för patienter med avancerad prostatacancer

Erleada (apalutamid), som kan användas i behandlingen av prostatacancerpatienter med icke metastaserad kastrationsresistent prostatacancer (nmCRPC) som löper hög risk att utveckla metastaserad sjukdom, samt med metastaserad hormonkänslig prostatacancer (mHSPC), finns nu tillgänglig som 240 mg-tablett. Det innebär att patienten bara…

Janssen ansöker om EMA-godkännande för Rybrevant

Janssen ansöker om EMA-godkännande för Rybrevant i kombination med kemoterapi för behandling av vuxna patienter med avancerad icke-småcellig lungcancer med EGFR-mutation vid sjukdomsprogression efter tidigare behandling.

Återfallsfri överlevnad hos patienter med urotelcellscancer behandlade med erdafitinib jämfört med kemoterapi

Resultat från fas 2 studien THOR-2 visar återfallsfri överlevnad hos patienter med icke-muskelinvasiv högrisk urotelcellscancer med förändringar i fibroblast tillväxt faktorreceptorn som behandlades med erdafitinib jämfört med kemoterapi.

Rybrevant plus lazertinib minskade sjukdomsprogression eller död vid lungcancer jämfört med osimertinib

Fas 3 studien MARIPOSA visar att Rybrevant (amivantamab) plus lazertinib resulterade i en 30-procentig minskning av sjukdomsprogression eller död jämfört med osimertinib hos patienter med EGFR-muterad icke-småcellig lungcancer.

Rybrevant kan minska risken för progression eller död vid icke-småcellig lungcancer

Nya resultat från fas 3-studien PAPILLON visar att Rybrevant (amivantamab) i kombination med kemoterapi minskar risken för progression eller död med 60 procent hos patienter med en obehandlad avancerad eller metastaserad icke-småcellig lungcancer med påvisad insertionsmutation i EGFR-exon 20

Nubeqa™ (darolutamid) erhåller EU-godkännande för ytterligare indikation inom prostatacancer

Europeiska kommissionen har godkänt darolutamid för behandling av patienter med metastaserad hormonkänslig prostatacancer (mHSPC). Godkännandet baseras på fas III-studiedata från ARASENS.

CHMP ger ett positivt utlåtande gällande AKEEGA

CHMP ger ett positivt utlåtande gällande AKEEGA (niraparib i kombination med abiratirone) för behandling av patienter med metastaserad kastrationsresistent prostatacancer och BRCA 1/2-mutationer.

SCANPROST Meeting: A Scandinavian meeting to discuss recent developments in prostate cancer

SCANPROST Meeting: A Scandinavian meeting to discuss recent developments in prostate cancer

It is our great pleasure to invite you to this year’s SCANPROST meeting to discuss and assess some of the recent developments regarding prostate cancer.

Positivt CHMP-utlåtande för Imbruvica (ibrutinib)

Positivt CHMP-utlåtande för Imbruvica (ibrutinib): utökad indikation för kombinationsbehandling under fast behandlingstid för vuxna patienter med tidigare obehandlad kronisk lymfatisk leukemi

Avancerad behandling mot multipelt myelom godkänd i EU

Baserat på den europeiska läkemedelsmyndigheten EMAs rekommendation har nu Europa-kommissionen godkänt en ny avancerad form av individuell terapi (Carvykti) som visat mycket goda resultat vid behandling av denna obotliga cancerform.

Positivt utlåtande av CHMP om Carvykti för behandling av recidiverande och refraktärt multipelt myelom

CHMP har lämnat ett positivt utlåtande om att rekommendera ett godkännande av Carvykti (Ciltakabtagene-autoleucel) för behandling av patienter med recidiverande och refraktärt multipelt myelom – som fått minst tre tidigare behandlingar.

Rybrevant nu tillgängligt för svenska patienter

Rybrevant (amivantamab) är det första godkända läkemedlet i Sverige för behandling av vuxna patienter med avancerad icke-småcellig lungcancer (NSCLC), med aktiverande EGFR Exon 20 insertionsmutation vid behandlingssvikt på platinumbaserad terapi.

Nytt samarbete mellan Tamro och läkemedelsföretag ska stimulera egenmonitorering i cancervården

Ett unikt samarbete för att stärka förutsättningarna för egenmonitorering inom cancervården. Samarbetet vill bidra till att patienter och vård kan tillgodogöra sig de nyttor som forskningen om egenmonitorering redovisar. I den gemensamma satsningen skapas långsiktiga förutsättningar för lärande mellan vård,…

NORDIC HEMATOLOGY DEBATE

NORDIC HEMATOLOGY DEBATE

For the 6th year in a row we hereby invite you to NORDIC HEMATOLOGY DEBATE with international experts.

Janssen har beviljats villkorligt marknadsgodkännande för Rybrevant

Rybrevant är det första läkemedel som godkänts för behandling av vuxna patienter med avancerad icke-småcellig lungcancer, med aktiverande EGFR Exon 20 insertionsmutation vid behandlingssvikt på platinumbaserad terapi.

Fortsatt djup och varaktig respons av Ciltacabtagene Autoleucel i behandlingen av tungt förbehandlade patienter med multipelt myelom

Data (Cartitude-1-studien) som presenterats på kongressen ASH 2021 visar att 83 procent av patienterna uppnådde stringenta och fullständiga svar vid en median-uppföljning på 22 månader.

Darzalex godkänd för patienter med nydiagnostiserad AL-amyloidos och erhåller även ytterligare indikation vid tidigare behandlat myelom

Godkännandet av Darzalex i kombination med cyklofosfamid, bortezomib och dexametason för behandling vid AL amyloidos baseras på fas 3-studien ANDROMEDA som visade signifikant högre komplett hematologisk respons jämfört med enbart VCd.

Janssen presenterar data för ny CAR-T-behandling

Under årets ASCO-kongress kommer ny data presenteras för Janssens BCMA CAR-T-behandling Ciltacabtagene Autoleucel (cilta-cel) för behandling av återfall och eller refraktärt multipelt myelom.

NT-rådet rekommenderar Darzalex i 1a linjen för patienter med multipelt myelom som inte är lämpliga för högdosbehandling

Den uppdaterade rekommendationen från den 11 maj innefattar följande: Darzalex i kombination med bortezomib, melfalan och prednison (DVMP) för behandling av vuxna patienter med nyligen diagnostiserat multipelt myelom och som inte är lämpliga för autolog stamcellstransplantation, enligt fas 3-studien ALCYONE.