Denna webbsida är endast avsedd för läkare och sjukvårdspersonal med förskrivningsrätt.

EU godkänner Pfizers bispecifika antikropp mot relapserande refraktärt multipelt myelom (RRMM)

Europeiska kommissionen har beviljat ett villkorat marknadsgodkännande för Pfizers Elrexfio (elranatamab), en riktad immunterapi mot blodcancer för behandling av vuxna patienter med relapserande och refraktärt multipelt myelom (RRMM).

Godkännandet innebär att Elrexfio kan ges till personer som har fått minst tre tidigare behandlingar. Behandlingarna ska inkludera en proteasomhämmare, en immunmodulerande behandling och en anti-CD38-antikroppsbehandling. Patientens sjukdom ska också ha progredierat vid den senaste behandlingen.

Elrexfio är en BCMA/CD3-BsAb-riktad immunterapi och subkutan behandling som ger varaktiga behandlingssvar och har en hanterbar biverkningsprofil.

– Mer än 660 personer i Sverige diagnostiseras med multipelt myelom varje år, och alltför ofta drabbas de av återfall eller blir resistenta mot sina behandlingar. Godkännandet av Elrexfio ger personer med svårbehandlat multipelt myelom möjligheten till ett nytt behandlingsalternativ, säger Hareth Nahi, medicinsk expert på Pfizer.

Godkännandet från Europeiska kommissionen är baserat på data från fas 2-studien MagnetisMM (NCT04649359) som visade att 61 procent av patienterna i kohort A svarade på behandling med en 71 procentig sannolikhet för bestående behandlingssvar vid 15 månader.

– Bispecifika läkemedel kommer att användas i senare linjers behandling för möjligheten att få ett ytterligare behandlingssvar, de ger ett objektivt behandlingssvar på över 60 procent och gör att myelompatienterna har chans att leva längre, säger Johan Lund, överläkare och chef för Myelomsektionen på enheten hematologi, Karolinska Sjukhuset i Stockholm.

Liknande poster

Två får postdok-stipendium för forskning inom bröstcancer

Två får postdok-stipendium för forskning inom bröstcancer

Två får får Pfizers och Svensk Onkologisk Förenings forskningsstipendium inom onkologi för postdoktorer.

RWE från flera studier presenteras för bröstcancerläkemedel

Real World Evidence från nio studier för bröstcancerläkemedlet Ibrance (palbociklib), presenterades på San Antonio Breast Cancer Symposium.

EU-kommissionen godkänner Pfizers Talzenna (talazoparib)

EU-kommissionen har godkänt TALZENNA (talazoparib), en oral poly ADP-ribospolymerashämmare (PARP), i kombination med enzalutamid, för behandling av vuxna patienter med metastaserad kastrationsresistent prostatacancer (mCRPC) där kemoterapi inte är kliniskt indicerat.

Pfizer tillkännager positiva resultat från fas III-studie inom prostatacancer

Pfizer tillkännager positiva resultat från fas III-studie inom prostatacancer

Studien uppnådde sitt primära effektmått med en statistiskt signifikant och kliniskt meningsfull förbättring av radiografisk progressionsfri överlevnad (rPFS) jämfört med placebo plus XTANDI.

Maria Ekholm och Ioannis Zerdes tilldelas nytt onkologistipendium för forskning inom bröstcancer

Maria Ekholm och Ioannis Zerdes tilldelas nytt onkologistipendium för forskning inom bröstcancer

Maria Ekholm, överläkare i onkologi vid Länssjukhuset Ryhov, och Ioannis Zerdes, ST-läkare inom onkologi vid Karolinska Universitetssjukhuset, får Pfizers och SOFs nyinstiftade forskningsstipendium inom onkologi för postdoktorer.

Lorviqua godkänt i EU som en första linjens behandling för ALK-positiv avancerad lungcancer

Lorviqua godkänt i EU som en första linjens behandling för ALK-positiv avancerad lungcancer

Godkännandet baseras på resultaten från fas-3 studien CROWN, som visar att Lorviqua minskade risken för sjukdomsprogression eller dödsfall med 72 procent hos nydiagnostiserade individer jämfört med Xalkori.

Värdet av cirkulerande tumörDNA (ctDNA)

Värdet av cirkulerande tumörDNA (ctDNA)

Värdet av cirkulerande tumörDNA (ctDNA) för patienter med bröstcancer En föreläsning av Barbro Linderholm, Bröstonkolog Sahlgrenska

Axillkirurgi – nya utvecklingar för att minska armmorbiditet

Axillkirurgi – nya utvecklingar för att minska armmorbiditet

Axillkirurgi – nya utvecklingar för att minska armmorbiditet En föreläsning av Jana de Boniface, Kirurg  Capio S:t Göran

AI-baserad bilddiagnostik

AI-baserad bilddiagnostik

AI-baserad bilddiagnostik kan förbättra behandlingen av bröstcancer. Det finns stora nationella variationer i bröst-cancerdiagnostik och biomarköranalyser. Det leder till ojämlikhet i behandlingen och riskerar att negativt påverka överlevnaden för patienter.

PROTEOMIK – framtidens teknik för tidig upptäckt och cancerdiagnostik

PROTEOMIK – framtidens teknik för tidig upptäckt och cancerdiagnostik

Proteomik ger möjlighet till upptäckt och funktionell analys av cancerspecifika proteinvarianter i vävnads- och blodprover. Ta del av ett webbinar som ger inblick den senaste utvecklingen inom proteomik och tillämpning inom ledande forskning inom lung- och bröstcancer för att upptäcka…

Ärftlighet och bröstcancerbehandling – utredning, testning och handläggning i samband med bröstcancerdiagnos

En föreläsning av Överläkare Anna von Wachenfeldt Väppling, Södersjukhuset.

Ärftlig bröstcancer hos svenska patienter: patogena genvarianter och deras effekt på tumörbiologin

Ärftlig bröstcancer hos svenska patienter: patogena genvarianter och deras effekt på tumörbiologin

Screening för BRCA1 och BRCA2 i ärftlig bröst- och äggstockscancer har utförts under 25 år men fortfarande kommer kontinuerligt ny kunskap som hjälper oss att tolka betydelsen av olika varianter och hur de påverkar genernas biologi.

Patientfallsdiskussion Metastaserad bröstcancer

Patientfallsdiskussion Metastaserad bröstcancer

Målet med diskussionen är att ge dig som deltagare ny kunskap och helhetssyn vid onkologisk behandling av dessa patienter. Det är också en möjlighet att utbyta erfarenheter med kollegor runt om i landet. Patientfallen är tänkta att spegla patienter med…

Venös trombos vid cancer – Ny kunskap och kliniska dilemman

Venös trombos vid cancer – Ny kunskap och kliniska dilemman

Trombos och förekomst av blödning är vanligt vid cancersjukdom. Kunskapen om hur dessa ska hanteras, val av trombosprofylax och interaktioner med cytostatika är komplexa. På webbföreläsningen diskuteras aktuell kunskap från studier, aktuella riktlinjer och praktiska behandlingsfrågor.

Patientfallsdiskussion Metastaserad bröstcancer

Patientfallsdiskussion Metastaserad bröstcancer

Målet med diskussionen är att ge dig som deltagare ny kunskap och helhetssyn vid onkologisk behandling av dessa patienter. Det är också en möjlighet att utbyta erfarenheter med kollegor runt om i landet. Patientfallen är tänkta att spegla patienter med…

Talzenna den första PARP-hämmaren som subventioneras för BRCA-muterad bröstcancer

TLV har beslutat att Talzenna (talazoparib) ska ingå i högkostnadsskyddet* för behandling av patienter med ärftlig BRCA-muterad lokalt avancerad eller metastatisk bröstcancer från och med 1 juni 2021.1

Treating advanced urothelial cancer in a changing environment

Treating advanced urothelial cancer in a changing environment

Tid:16.00-16.50 Merck och Pfizer har nöjet att bjuda in till webinar med Dr Petros Grivas, Seattle Cancer Care […]

Real-world data stöder effekten av första linjens kombinationsbehandling med IBRANCE vid HR+, HER2- metastatisk bröstcancer

Den första storskaliga jämförande effektanalysen av en CDK 4/6-hämmare plus letrozol som utvärderar progressionsfri överlevnad och överlevnad jämfört med enbart letrozol.

NT-rådet rekommenderar Bavencio vid urotelial cancer

Rekommendationen till regionerna är att Bavencio bör användas vid underhållsbehandling i första linjen av vuxna patienter med lokalt avancerad eller metastaserad urotelial cancer (UC) som inte progredierat efter 4-6 cykler platinabaserad kemoterapi. NT-rådet bedömer att behandlingen är kostnadseffektiv.

CDK 4/6 inhibitors in a moving landscape

CDK 4/6 inhibitors in a moving landscape

Kl 12.10 – 12.50 Välkommen till en föreläsning av Professor Sibylle Loibl, Chief Executive Officer and Chair of […]